Čo je modré svetlo?

Poznáte ten pocit, keď už neviete vydržať za počítačom, do konca pracovnej doby je ďaleko, ale vy sa cítite unavení a podráždení? Sedieť dlhé hodiny za počítačom a upierať zrak na monitor alebo smartfón nám jednoznačne neprospieva. Bežne sa to prejavuje nervozitou, nesústredenosťou a niekedy aj nepríjemnou bolesťou hlavy. Príčinou tohto stavu nemusí byť len otravný kolega alebo nezáživné pracovné prostredie – môže to byť práve modré svetlo. Znie síce nevinne, ale dokáže poriadne znepríjemniť život.

To, čo vidíme – viditeľné svetelné spektrum – pozostáva zo škály farieb, ktorá siaha od modro-fialovej na jednom konci po červenú na konci druhom. Svetlo na najnižšom konci viditeľného spektra má najnižšiu vlnovú dĺžku a naopak na najvyššom konci zase najdlhšiu vlnovú dĺžku. Kratšie vlnové dĺžky vydávajú viac energie, preto sa modré svetlo nazýva aj vysokoenergetické viditeľné svetlo, anglicky High Energy Visible Light HEV.

Škodlivé modré svetlo je možné filtrovať špeciálnymi okuliarmi na počítač, ktoré ponúkame v tomto e-shope.

Kedy sme vystavení vysokoenergetickému viditeľnému svetlu HEV alebo modrému svetlu?
Všetci dobre poznáme riziká slnečného žiarenia. Keď si vonku vychutnávate nádherný slnečný deň, ste pravdupovediac zaliati modrým svetlom. Ale ani tí, ktorí radšej doma sledujú Netflix alebo hrajú videohry, nie sú chránení pred modrým svetlom, pretože sú vystavení „neprirodzenému“ modrému svetlu zo smartfónov, televízorov, počítačových obrazoviek a umelého osvetlenia. Aj keď naše digitálne zariadenia vysielajú iba zlomok svetla HEV v porovnaní so slnkom, dlhé hodiny, ktoré strávime používaním našich zariadení, sa môžu podpísať na našom zraku.

Treba sa chrániť pred modrým svetlom?
Jednoduchá odpoveď znie: áno. Modré svetlo je ako soľ. Náš organizmus ju potrebuje, ale pri súčasnom životnom štýle jej máme väčšinou nadbytok, čo nám môže škodiť. Modré svetlo má nepochybne svoje pozitívne účinky, avšak v súčasnom digitálnom modernom svete sme mu vystavený nadmieru. Okuliare s filtrom modrého svetla pomáhajú znížiť škodlivý dopad nadmerného pôsobenia modrého svetla.

Poruchy spánku
Modré svetlo reguluje náš rytmus cyklus spánku a bdenia. Ráno nás nepreberie len káva alebo energetický nápoj. Aj modré svetlo zo slnka nám dodá energiu a navodí bdelosť. Problém však nastáva vtedy, keď si večer vezmeme do rúk telefón alebo si zvykneme zaspávať pri televízore. Ak sa v noci vystavíme modrému svetlu, prirodzený cyklus spánku a bdenia sa môže narušiť. Používanie okuliarov blokujúcich modré svetlo je účinný spôsob, ako sa nepripraviť o kvalitný nočný spánok.

Ako modré svetlo ovplyvňuje spánok?
Náš život je plný vzruchov , ktoré sa môžu odraziť na našom spánkovom režime. Nedostatok spánku má často jednoznačnú príčinu, ako napríklad stres pred prezentáciou alebo skúškou, finančné starosti, plačúce bábätko alebo štekajúci pes. Menej zrejmou príčinou môže byť modré svetlo. Modré svetlo potláča vylučovanie melatonínu, hormónu, ktorý reguluje spánok a bdelosť. Hoci slnečné žiarenie počas dňa obsahuje modré svetlo, pred zotmením je menej výrazné, preto sa zapadajúce slnko javí ako červené. Menej modrého svetla umožňuje telu večer produkovať melatonín, aby sa organizmus prirodzene pripravil na spánok. Ak sa však po západe slnka vystavíte modrému svetlu z elektronických zariadení alebo umelému osvetleniu, môžete si narušiť spánkový rytmus, sťažiť si zaspávanie a prísť o kvalitný nočný odpočinok.

Namáhané oči
Lekárske štúdie naznačujú, že dlhodobé pôsobenie modrého svetla môže spôsobiť trvalé poškodenie očí. Každý z nás už asi na vlastných očiach zažil únavu a podráždenie po dlhých hodinách pozerania na obrazovku počítača. Problém je čím ďalej výraznejší, pretože prevažnú časť dňa trávime pozeraním do smartfónov, tabletov a počítačových obrazoviek. Aj keď relaxujeme, hráme videohry, čítame na tablete alebo pozeráme televíziu. Všetky tieto činnosti nás vystavujú umelému modrému svetlu.

Ako modré svetlo škodí očiam?
Naše oči nie sú stvorené pre moderný digitálny svet. Rohovka a šošovka nedokážu účinne filtrovať svetlo HEV, ktoré preto preniká až k sietnici, tenkej vrstve svetlocitlivých buniek lemujúcich zadnú časť oka. Pri nadmernej expozícii môže modré svetlo spôsobiť poškodenie týchto buniek, takže s pribúdajúcim vekom sa môžeme stať náchylnejším na niektoré očné choroby. Malé deti sú ešte citlivejšie na modré svetlo, pretože ich šošovky sú ešte priepustnejšie než u dospelých.
Vedci si vysvetľujú tento degeneratívny proces krátkou vlnovou dĺžkou vysokoenergetického viditeľného svetla HEV, ktoré sa rozptyľuje v oku, znižuje kontrast a sťažuje zaostrenie. Postupom času spôsobuje únavu a bolesť očí alebo okolia očí, rozmazané videnie, bolesť hlavy alebo dokonca dvojité videnie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *